Her Dijital Pazarlama Uzmanının Tarayıcısında Olması Gereken Eklentiler

Dijital pazarlamanın temelinde ölçümleme ve analiz yer alır. Bu nedenle de dijital pazarlama uzmanları, bazen işleri hızlandırmak bazense işlerini kolaylaştırmak adına çeşitli uygulamalar ve eklentiler kullanır. Peki her dijital pazarlama uzmanlarının tarayıcılarında olması gereken eklentileri sizin için derledik. Bunlar:

1) Tag Assistant (by Google)

Google tarafından geliştirilmiş olan bu eklenti hem bir dijital pazarlama uzmanının hem de bir yazılım uzmanının kullanması gereken bir eklenti. Eklentinin temel amacı bir web sayfasında yer alan Google araçlarının kodlarını görüntülemek ve bu kodlarının düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını, kod düzgün çalışmıyorsa hatanın nereden kaynaklandığını tahmin etmek amacıyla kullanılır.

Tag Assistant (by Google) eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

2) Page Analytics (by Google)

Page Analytics (by Google) yine Google tarafından geliştirilmiş bir eklenti. Bu eklenti web sitelerinden ölçüme için en çok kullanılan Google Analytics hesabınız ile entegre bir şekilde çalışıyor. Eklentiyi aktif hale getirdiğinizde Google Analytics hesabınıza kayıtlı web sitelerinde google analytics verileri görebilirsiniz. İstediğiniz veri bölümünü seçerek verileri doğrudan görebilirsiniz. Ayrıca Show Colors seçeneği ile tıklama oranlarını web sayfası üzerinde doğrudan görebilirsiniz.

Page Analytics (by Google) eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

3) Alexa Traffic Rank

Alexa tarafından geliştirilen eklenti ile herhangi bir web sitesinin dünya üzerindeki Alexa trafik sıralamasını ve web sitesinin ait olduğu ülkenin Alexa trafik sıralamasını görebilirsiniz. Ayrıca incelemiş olduğunuz web sitesine verilmiş backlink sayını, ortalama açılış hızını, benzer web siteleri gibi verileri görebilirsiniz. Eğer özel Alexa.com üyeliğiniz bulunuyorsa bu verileri çok daha detaylı bir şekilde alexa.com üzerinden de görebilirsiniz.

Alexa Traffic Rank eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

4) SimilarWeb – Site Traffic Sources and Ranking

SimilarWeb tarafından geliştirilen eklenti, Alexa Traffic Rank eklentisine benzer şekilde çalışır ve incelediğiniz web sitesini dünya geneli ve bulunduğu ülke bazında sıralar. Alexa  Traffic Rank verileri dışında incelediğiniz web sitesinin ortalama aylık ziyaretçi sayısı, ortalama ziyaret süresi, ortalama sayfa/ziyaret sayısı ve ortalama hemen çıkma süreleri ile ilgili tahminlerini de verir.

SimilarWeb – Site Traffic Sources and Ranking eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

5) MozBar

Moz tarafında geliştirilmiş olan MozBar eklentisi basit bir arama motoru optimizasyonu analizi eklentisidir. Bu eklenti ile Sayfa başlıkları, meta description, meta keywords, sayfa içerisinde yer alan h1 – h2 etiketleri, bold yazılmış kelimeler, sayfa yüklenme süresi gibi çeşitli seo kriterlerinin analizi yer alıyor.

MozBar eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

6) Redirect Path

Ayima tarafından geliştirilmiş olan Redirect Path eklentisi ile bir url’in yönlendirme var mı yok mu veya url üzerinde yapılmış olan yönlendirme çeşidini görebilir veya yapmış olduğunuz yönlendirme doğru çalışıyor mu çalışmıyor mu kontrol edebilirsiniz.

Redirect Path eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

7) Page Ruler

Page Ruler eklentisi dijital pazarlama uzmanlarının yanı sıra yazılımcılar ve tasarımcılar tarafında da kullanılan bir eklenti. Eklenti temel olarak bir web sayfası üzerinde belirlemiş olduğunuz bir alanın boyutlarını size verir. Bu uygulama ile özel reklam çalışmaları için banner boyutu tespiti yapılabilir veya bir web sitesinin uygun bir şekilde düzenlenmesi için kullanılabilir.

Page Ruler eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

8) Ghostery

Ghostery eklentisi bir web sitesi üzerindeki izleyici durumda olan kodları takip eder ve size bunları sunar. İzleyici kodlar Google Analytics, Google Adwords Yeniden Pazarlama kodu gibi kodlar veya diğer analiz uygulamaların izleyici kodları olabilir. Ayrıca bu kodları tespit etmesiyle birlikte amacına göre sizin için sınıflar.

Ghostery eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

9) SEOquake

SEOquake eklentisi geniş çaplı bir SEO analizi eklentisidir. Bir web sitesi ile ilgili Alexa ve Semrush verileri, Google ve Bing index sayıları, backlink verileri, trafik verileri gibi bir çok veriyi barındırır. Ayrıca SEOquake Google arama motoru üzerinde de kullanılabilen bir eklentidir. Aramasını yapmış olduğunuz kelimenin SEO zorluk derecesini, organik arama sonuçlarının indexleme tarihi, sayfaların Alexa verileri, index sayıları ve backlinkleri ile ilgili çeşitli verilerini size sunar.

SEOquake eklentisini tarayıcınıza buradan indirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanı ve Eğitmeni

İşinizi İnternette Büyütmek İçin Bizimle İletişime Geçin!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız