Google Adwords Hesap Yöneticilerinin Her Sabah Yaptığı 7 İş

trainingBirçok e-ticaret sitenin veya internet üzerinden gelir elde eden web sitelerinin en büyük dijital pazarlama hatta genellikle pazarlama giderlerinin çoğu Google Adwords’tür. Google Adwords hesabını doğru ve optimize şekilde yönetmek yalnızca internet ortamında iş yapan web siteleri için çok ama çok önemlidir. Bu yüzden sizin için başarılı Google Adwords hesap yöneticilerinin sabahları yönettikleri Google Adwords hesaplarını açar açmaz yaptıklarını yazacağız:

1- Önceki gün hesapta neler olduğunun kontrolü:

searchGoogle Adwords hesap yöneticileri gün içinde Google Adwords hesaplarını sürekli kontrol etse ve güncellese de her sabah önceki gün olanları net ve özet şekilde görebilmek için hesapta anormal bir durum olup olmadığını kontrol etmelidir.

2- Bütçe kontrolü:

Limitsiz dijital pazarlama hatta pazarlama bütçesi diye bir şey yoktur. Her Google Adwords hesap yöneticisinin aylık bütçe hedefleri vardır. Bu bütçeyi günlük olarak takip ederek harcamalarını kontrol edip, hedeflerini tutturmaları gerekir.

3- Dönüşümlerin kontrolü:

croudfundingDiğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi dijital pazarlamanın bir diğer adı performans pazarlama. Yani yaptığınız dijital pazarlama adımlarının sonuçlarını net olarak ölçümleyebiliyorsunuz, özellikle de e-ticaret siteleri için. Google Adwords hesabında belirlenen dönüşümleri her gün takip etmek, her zaman reklam performansını optimize edebilmek için faydalıdır.

4- Negatif kelime ekleme:

Google Arama Ağı Reklamları için negatif kelime ekleme – özellikle geniş eşleme kullanılıyorsa (önermediğimiz bir anahtar kelime eşleme türü) – harcamaları azaltmak için büyük önem taşır. Bu yüzden her sabah Google Adwords panelinden en fazla arama sorgusu yapılan ve en fazla harcayıp hiçbir dönüş getirmeyen kelimeleri negatife almak gerekir.

5- Alakasız web sitelerini ve uygulamaları negatifleme:

Google Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanıyorsanız bu işlemi sık sık yapmanız gerekir. Google Adwords panelinde bulunan Görüntürlü Reklam Ağı bölümünde bulunan “Yerleşimler”i seçip, web sitesi için alakasız olduğunu düşünülen ve fazla harcama hatta gösterim alan web sitesi ve mobil uygulamaları negatife almak gereksiz harcamaları azaltır.

6- Google / Cpc performansını takip etme:

Web sitelerinde belli bir trafik ve hedef oluşumunda sonra ortalamalar çıkmaya başlar. Edindiğimi tecrübelere göre genellikle Google / Organic ve Google / Cpc performansları birbirleri ile aynı verilere sahip olmasa da performanslarındaki çıkış ve düşüşler birbirine paralel olur. Bu yüzden Google Adwords hesap yöneticilerinin, Google Analytics’i de iyi kullanması gerekiyor. Bunun yanında da her sabah trafiği ve dönüşleri kaynak bazlı inceleyip, Google / Cpc’nin Google Adwords panelinden bağımsız olarak normal seyrinde gidip gitmediğini kontrol etmeli.

7- Yenilikleri takip etme:

Evet, Google özellikle Adwords yani internet reklamcılığı tarafında sürekli güncellemeler yapıyor ve yeni reklam modellerini tanıtıyor. Bu yüzden Google Adwords hesap yöneticilerinin her sabah Google’ın bloglarını takip etmelerini ve yeniliklere birçok rakibinden önce uyum sağlamalarını şiddetle öneririz.

Google Adwords hesap yöneticilerinin gün içinde yaptığı birçok iş var ama yukarıdakiler her sabah başlangıç için bizim gözümüzde ideal.

Dijital Pazarlama Danışmanı ve Eğitmeni

İşinizi İnternette Büyütmek İçin Bizimle İletişime Geçin!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız