Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir sorusunun cevabı kısaca; Google Arama Motoru ve Google Reklam Ağı’na (GDN) kayıtlı web sitelerinde belirlediğiniz reklam metinleri veya görsel (banner) aracılığı ile hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar reklam ağına ve reklam aracına denir. Ayrıca dijital pazarlama denince ilk akla gelen kanallardan biri.

Temel olarak Google Ads reklamları, arama motoru üzerinde yayınlanan “Arama Ağı” reklamları, Google Reklam Ağı’na kayıtlı web siteleri ve mobil uygulamalarda yayınlanan “Görüntülü Reklam Ağı” reklamları, her iki reklam türünüde kapsayan “Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı”, arama motoru üzerinde yayınlanan “Alışveriş Reklamları”, Youtube üzerinden yayınlanan “Video Reklamlar” ve mobil uygulamaların tanıtımı yapmak ve indirilmesi sağlamak için yapılanan “Evrensel Uygulama Kampanyaları” olarak 6’ya ayrılabilir.

Google Ads, reklamların yayınlanacağı bölge, kitle ve zaman dilimlerini de ayarlanabilmesini sağlar. Bu şekilde istediğimiz hedef kitleye ve hedef bölgeye dilediğimiz zaman ulaşabiliriz.

Google Ads reklam çeşitlerini açıklamak gerekirse:

1) Google Ads Arama Ağı Reklamları:

Google Ads Arama ağı reklamları temel olarak belirlenen anahtar kelimelerin arama sonucunda belirlenen reklam metinlerinin arama sonuçlarında çıkmasını sağlar.

google arama ağı reklamları

2) Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Reklamları:

Google Ads Görüntülü reklam ağı reklamları Google Ads’in belirlemiş olduğu boyutlarda hazırlamış olduğumuz reklam görsellerinin, Google Reklam Ağı’na kayıtlı web sitelerinde yer alan reklam alanlarında yayınlanmasını sağlar. Bu reklam türü de kendi içinde kategorilere ayrılıyor.

google görüntülü reklam ağı

3) Google Ads Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı:

Google Ads görüntülü reklam seçenekli arama ağı reklamları, arama ağı reklamları ile görüntülü reklam ağı seçeneklerinin birleşmesi ile meydana gelir. Bu reklam türünde arama ağı reklamlarında belirlemiş olduğumuz reklam metinlerini, Google Reklam Ağı’na kayıtlı web sitelerinde yayınlayabilmemizi sağlar. Yani bu reklam türünde reklam görselleri yerine, arama ağında kullandığımız reklam metinlerini kullanırız.

görüntülü-reklam-seçenekli-arama-ağı-300x289

Google Ads bir performans pazarlama aracı olup, birçok ayarı ile işletmelerin kendi hedefleri doğrultusunda Google Arama Ağı ve Google Görüntülü Reklam Ağı üzerinde istenilen bütçeler ile reklam yayınlamaya yardımcı olur.

Dijital Pazarlama Danışmanı ve Eğitmeni

İşinizi İnternette Büyütmek İçin Bizimle İletişime Geçin!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız