Bir Web Sitesi İçin Olmazsa Olmaz Dijital Pazarlama Araçları ve Kodları

kodlamaKonu dijital pazarlama olunca web sitenizde ölçümleme yapabilmek için yüzlerce araç kullanabilirsiniz. Bu araçlardan bazıları sadece web sitenizin trafiğini ölçerken, bazıları dönüşümlerinizi takip etmenizi, bazıları ise dijital pazarlama çalışmalarınız için gerekli ölçümleri, takipleri yaparken gerekli listelerin oluşmasını sağlar. Bu araçlar genel olarak web sitenize yerleştirdiğiniz bir kod ile çalışarak, istediğiniz verileri elde etmenize yardımcı olur. Peki web siteniz için ölçümle yapabilmek için olmazsa olmaz ücretsiz araçlar ve bunları kodları nelerdir? Gelin bunlara birlikte bir göz atalım.

1- Google Analytics – Google Analytics İzleme Kodu

google-analytics-1İlk olarak en çok tercih edilen kod olarak Google Analytics izleme koduna değinmekte faydar var. Google Analytics ile web sitenizin için bir ölçümlemeyi güvenilir olarak yapabilirsiniz. Gerçek zamanlı ziyaretçi akışınızı, trafik kaynaklarınızı, hemen çıkma oranınızı, sayfa/oturum sayınızı, ortalama oturum süresi gibi bir çok veriyi Google Analytics izleme kodu ile analiz etmeniz mümkün. Bu verilerin tamamını elde edebilmek için yapmanız gereken Google Analytics hesabınızda yer alan izleme kodunu web sitenizin tüm sayfalarına kopyalamak. Google analytics izleme kodu için başka bir entegrasyona ihtiyacınız bulunmuyor.

2- Yandex Metrica – Yandex Metrica Sayaç Kodu

yandex metricaGoogle Analytics ile çok benzer bir uygulama olan Yandex Metrica ile Google Analytics’in size sağlamış olduğu bir çok veriyi elde edebilirsiniz. Yaklaşık olarak iki uygulama da aynı vermektedir. Yandex Metrica’nın size sağlayacağı ek bir avantajı gözden kaçırmamakta fayda var. Yandex Metrica ile kullanıcılarınızın web sitesinizdeki davranışlarını izleyebilirsiniz. Yandex Metrica Webvisor, kullanıcılarınız nerelere tıklıyor, sayfalar arasında nasıl hareket ediyor bunları tek tek izleyebilmenizi mümkün kılıyor. Durun hemen paniğe kapılmayın 🙂 kredi kartı bilgilerinizin bilgilerinizi girmeniz gereken sayfalarda bilgilerinizi göstermiyor.

3- Google Search Console – Mülk Doğrulama Kodu

google search consoleEğer Google Analytics ve Google Search Console’u entegre olarak kullanıyorsanız Google Search Console üzerindeki doğrulama işlemini Google Analytics ile de yapabilirsiniz. Diğer bir yol ise Google Search Console’nun size verdiği tek satırlık kod ile de doğrulamayı yapabilirsiniz.

4- Google Adwords – Yeniden Pazarlama – Remarketing Kodu

google-adwordsGoogle Remarketing kodu ile web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinize özel reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Google Adwords hesabınızda bulunan paylaşılan kitaplık üzerinden hedef kitleler kısmından bu kodu oluşturabilirsiniz.  Bu kod aracılığı ile ister tüm ziyaretçilerinize ister belirli sayfalarınızı ziyaret eden ziyaretçilerinize özel reklamlar çalışmaları da yapabilmeniz mümkün. Yalnız bu kod bazı durumlarda entegrasyon gerektirebilir. Örnek olarak bir e-ticaret web sitesinde ürün detay sayfalarını, vitrin sayfaları, sepet sayfalarını ve bu tarz sayfaların ayrımı için entegrasyon çalışması veya dinamik remarketing çalışmalarınız için ürün ismi, ürün fiyatı gibi bilgilerin entegrasyonu gerekmektedir.

5- Google Analytics – E-ticaret Dönüşüm Kodu

google-analytics-1Özellikle bir e-ticaret sitesi için veri her şeydir. Hangi sipariş nereden geldi, hangi kaynaktan geldi bu tarz verileri ölçümleyebilmek için Google Analytics’in e-ticaret dönüşüm koduna ihtiyaç duyacaksınız. Bu kodu sipariş sonrası sipariş onay sayfası (diğer adıyla teşekkür sayfası) koymanız yeterli olacaktır. Ama bu kodun da düzgün çalışabilmesi için bir entegrasyon çalışması yapmanız gerekecektir. Bu kodun entegrasyonu gerçekleştikten sonra başarılı siparişlerin tutarları, ürün adetleri, siparişte yer alan ürünlerin isimleri ve fiyatları, kargo ücretleri, vergi tutarları gibi verileri görebilirsiniz.

6- Google Adwords – Dönüşüm Kodu

Google Adwordsgoogle-adwords çalışmalarını genel olarak 2 amaçla yapabilirsiniz. Birincisi marka bilinirliği oluşturmak ikincisi ise web sitenize çektiğiniz ziyaretçilerinizi istediğiniz dönüşümü gerçekleştirmesini sağlamak. Burada dönüşümü bir ürün satışı, ziyaretçinin bir verisini alabilmek veya kayıt işlemi gibi düşünebilirsiniz. Google Adwords dönüşüm kodu ile bir dönüşüm için ne kadar harcama yaptığınızı ve bu sayede yaptığınız çalışmaların ne kadar verimli olduğunu görebilir ve Google Adwords kampanyalarınızı bu veriler yardımı ile optimize edebilirsiniz.

7- Facebook Ads – Facebook Remarketing Kodu

facebook-ads-2

Facebook Remarketing kodunun çalışma mantığı ile Google Adwords Remarketing bir birine çok yakın. Facebook Remarketing kodunu web sitenizin tüm sayfalarına kopyalarak web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinize facebook üzerinden reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Bu kod için bir entegrasyona ihtiyacınız olmayacak, kodu yükledikten sonra facebook paneli üzerinden seçimler yaparak istediğiniz sayfayı ziyaret eden kişilere istediğiniz reklamları gösterebilirsiniz.

8- Facebook Ads – Facebook Pixel Kodu

facebook-ads-2Bu kod ile Facebook üzerinde yaptığınız reklam çalışmaları aynı Google Adwords dönüşüm kodunda olduğu gibi takip edebilir. Dönüşümlere göre reklamlarını düzelebilirsiniz.

9- Google Tag Manager – Google Tag Manager Yükleme Kodu

Google_tag-manager-02Öncelikle Google Tag Manager’ın ne işe yaradığına gelelim. Yukarıda size saymış olduğumuz Google kodları ve bazı diğer ürünlerin kodlarını web siteniz üzerinde bir değişiklik veya bir yazılımcıya ihtiyaç duymadan entegrasyon yapabilmenizi sağlayan bir araç. Bu aracı kullanabilmek için öncelikle web sitenizdeki tüm sayfalara Google Tag Manager yükleme kodunu yerleştirmeniz gerekir. Daha sonra istediğiniz kodunun yüklemesini ve entegrasyonunu Google Tag Manager üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanı ve Eğitmeni

İşinizi İnternette Büyütmek İçin Bizimle İletişime Geçin!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız